streda 1. júla 2015

Moja premena: 16 kg za dva mesiace
Toto píšem kamarátovi, ale možno to dáš aj Ty. Spravil som to takto: 

Kúpil som od Fera 60 g heroínu...
... ale nie, ak si však tiež muzikant, určite nikto nebude veriť inej verzií. Moja je takáto...

Strava
1. deň: vodný deň - nič neješ, len piješ čistú prevarenú vodu bez citrónu, beze všeho. Si v pohode, len si začal, odhodlanie je veľké a každé zaškvŕkanie v bruchu je prísľubom zmeny. Večer nevieš zaspať lebo telo preplo na bojový mód, hádam ťa aj klepe.

2. - 4. deň: ryžový detox lvl. 1 - pred spaním si guľatozrnnú ryžu dáš do vody a necháš ju nocovať mimo chladničku. Ráno v tej istej vode privedieš ryžu do varu, vrchnú penu lyžicou odstrániš, zmierniš teplotu a dovaríš koľko treba. Nesoliť, nekoreniť, bez oleja, bez chuti. Po vodnom dni je však príjemné do seba dať niečo tuhé. Piť veľa a stále len prevarenú vodu.

5. - 7. deň: ryžový detox lvl. 2 - môžeš do ryže pridať mrkvu a koreňovú zeleninu (nie zemiaky). Inak sa nemení nič, ale mení sa všetko. Všetci sú nepriatelia, každý zvuk je otrasný, cítiť vôňu maminých solených chipsov v skrini aj cez obal a dve steny. Smrdíš od potu. Aj si hladný, aj sa na to radšej vykašleš ako dať do seba ešte jednu lyžicu ryže. Mňa z toho nadrapovalo. Chodíš skôr spávať lebo za 1. nevládzeš, za 2. nechceš takto žiť.

*Tu sa na to dá vykašlať, hlavne vás o to prosí celá rodina a okolie nakoľko sa správate ako čurák. Ja sa ako čurák správam často takže pohoda, ideme ďalej.

8. -10. deň: ryžový detox lvl. 3 - môžeš pridať trochu soli a korenia. Užívaš si jeho chuť ako nikdy, zobúdzaš sa do ružova vyspatý skoro ráno a bez budíka, si plný energie, máš chuť si aspoň zabehať, alebo zaplávať, menej ťa bije alergia a vypliešťaš oči. Nie naozaj, ale ja som mal pocit akoby som lepšie videl a rýchlejšie reagoval.

Čo ďalej? Pozrieš si celú hodinovú prednášku tohto somára: 

11. - 26. deň: vegánska strava - jednoduché. Nejedol som žiadne jedlo živočíšneho pôvodu. Nič z mäsa, syru, mlieka a vajec. Situáciu zachraňovalo ovocie, šťavy, sójové výrobky, tofu. Zo sójového granulátu sa dá spraviť "chilli con carne", "fašírka", "plnená paprika" a všetko. Po čase si to všetko vieš nakoreniť tak, že oklameš aj chlapcov na internáte, ktorí ťa vysmejú, že si nevydržal a už zasa jedávaš mäso. Ty vysmeješ ich. Problém je však s jedením von, nikde si nič poriadne nedáš - šaláty sú so syrom, v cestovinách je vajce, ... Reštaurácie ako Alfa Bio tebe pomôžu, no na mňa varili moc pestro (riasy, huby a všetko čo neznášam). Čuduješ sa, že po žiadnom obede nemáš útlm ako celý život, odpuchla ti hlava aj všetky tri brady, prečistia sa ti chute a všetko chutí intenzívnejšie aj osobitne, netreba na to vegetu, kečup, sójovku a podobne.

Aspoň mesiac a pol: vegetariánska strava - pridáte všetko, okrem mäsa. Radosť s akou sa zahryzneš do suchého chleba si doteraz nepoznal, biely jogurt je orgazmus a krémová šošovicová polievka, či palacinky sú raj, v ktorý si neveril. Schudol si výrazne, ak si ho však nepoužíval, zmizlo ti aj svalstvo. Na čo by aj tvojmu telu bolo keď už nemusí hýbať tučnou bravčovinou. Máš na sebe presne to, čo k svojmu každodennému životu potrebuješ a čo ti dali do vienka rodičia. Ak sa ti to bude zdať málo, začni telo klamať športom a ono sa zasa aktivite prispôsobí.

Jo-Jo efekt sa mi ani za rok a pol nedostavil, musel som si však vypestovať nové návyky. Po celej tejto skúsenosti to už nebol veľký problém:

  • nepijem kofolu, colu, nestea, red bull a podobný precukrený bordel, a to ani keď sa slope. Zapíjaj v krčme rumy minerálkou/vodou (Fatra!) a ráno mi budeš chcieť nohy bozkávať... alebo aj nie.
  • celkove menej pijem alkohol... ale keď, tak o tom budete čítať v správach!
  • doobeda jem len zeleninu, ovocie, mlieko. Ráno som aj tak mal vždy s jedením problém, na dvoch jablkách, či banánoch som v pohode aj do obeda.
  • obmedzujem pizzu a sladkosti. Sú však situácie, kedy bude obmedzený len ten, kto by mi v nich bránil.
  • chodím pravidelne cvičiť. Zväčšená aktívna svalová hmota si pýta viac energie, preto spaľujem viac a môžem prijímať viac.

Toť moja skúsenosť. 
Za najväčší klad tohto experimentu považujem, že sa začína vodou a končí normálnym jedením, teda človek každým postupom niečo pridáva, znovu objavuje chute a niektoré svoje zmysli, má sa na čo tešiť a motivuje ho to. Samozrejme to aj tak bolo nepríjemné peklo - určite nie však zďaleka najhoršie aké sa dá zažiť. 
Za najväčšiu blbosť tohto experimentu považujem, že som bol čurák, musel som sa spoločensky viac separovať, a že doteraz aj tak komicky balansujem medzi mnou nihilistickým punkáčom, a mnou seba-zveľaďovateľom. Ani jeden nie je 100%, ale ani jeden bez druhého nesmie byť.

Život je o závislostiach a tak ako sa niekto príliš cpe cukrom, iný nikotínom, lacným vínom, pervitínom, či like-mi za sprosté fotky so psom a selfie-tyčou na Facebooku (určite to čítaš aj ty!). Čím viac závislostí, tým menšia bude intenzita každej z nich, rozdeľuj a panuj... rozumne, aj nerozumne. 

O tom je inak aj "Mágia"...

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára